Aktuality

Novinky z kulturního dění

Masopust na náměstí Svobody

Masopust na náměstí Svobody

Pá 31.leden 2020

Rádi bychom vás pozvali na tradiční oslavu Masopustu, kterou pořádá Statutární město Frýdek-Místek ve spolupráci s Kulturou F≈M na náměstí Svobody v Místku. Čeká nás bujarý průvod masek, pouliční divadlo, povídání o starých zvyklostech a nebudou chybět ani stánky se zabíjačkovými výrobky, punčem a dalšími dobrotami.

Masopust neboli fašank či ostatky začíná 6. ledna na Tři krále a končí Popeleční středou, 40 dní před Velikonocemi. Jde tedy o pohyblivý svátek, jehož tradice sahá daleko do středověku. V době vrcholení masopustního veselí nesmí podle tradice na stole chybět maso především jitrnice a další masopustní pochoutky předně pečivo a sladkosti. Co ale znamená pochování basy, zabíjení kobyly či praktikování dalších tradic?

Zvyk pochovávání basy se podle tradice prováděl po poslední masopustní tancovačce, po které basa a další nástroje na několik dlouhých týdnů utichly, aby se zachovaly v příštím roce hojnost a úroda. K masopustu patří také obětování zvířat za jejich prohřešky. Masky kohouta, kobyly, či kozla předcházejí při průvodu před smrtku, která asistuje při sčítání hříchů a straší děti. Smrtka, jakož i celý masopustní průvod, značí mimo jiné i blížící se konec zimy.

V úvodu Masopustu projde náměstím Svobody Masopustní průvod „okolo rynku“ zpestřený o tzv. „vynášení prasátka“ s vyprávěním řezníka Krkovičky. Děti se v průběhu dne mohou těšit na několik dětských představení například na pohádku O králi, kterému byla zima či na vystoupení Pimprlového divadélka Tilia. Součástí programu budou žertovné masopustní soutěže, k poslechu zahrají pouliční masopustní kapely a chybět nebudou zabíjačkové výrobky jako jitrnice, prejt, ovar a klobásky, ale také punč, svařák a další teplé nápoje.  V závěru odpoledne se bude podávat „polévka za kačku“.

*Každý návštěvník, který přijde v masce a připojí se k průvodu, bude odměněn sladkou pozorností.

Aktuality

Proč krása v díle Zdeňka Hudečka neumírá?
Čt 27.únor 2020

Milí příznivci kultury a umění. Rádi bychom vás pozvali na novou výstavu malíře Zdeňka Hudečka, kterou chystáme v prostorách Národního domu a jejíž vernisáž se blíží. Proč krása v díle Zdeňka Hudečka (nar. 1938) neumírá?                                   Je odkojen rodným krajem kolem Uherského Ostrohu, lemovaného blýskotem jezer, obrysy zasněných hor s hradem Buchlovem, vinnými tratěmi směrujícími ke sv. Antonínku nad Blatnicí. Je prosycen krásou barevnosti krojů a písní, které zde žijí, a ke kterým se v minulých letech vrátil autor i námětově.    Po absolvování UMPRUM v Uherském Hradišti brzy nalézá svou výtvarnou řeč. Evidentně je poznamenána vlivy šedesátých let, kdy se uplatnila po létech sorely výtvarná zkratka, informel, surrealismus a další styly, které obohatily mladé autory. Tematicky ve svém díle vyjadřuje svůj obdiv jevům, které tvoří korunu života: přírodě, ženě, hudbě, které jej provází jako nejvěrnější motivy celý život. S Don Quijotskou vytrvalostí se věnuje tématu  „krásy“, o kterém každý sní, ale kterého se často umělci i diváci bojí, aby nebyli považováni v dnešní skeptické a posměvačné době za staromilce.  Ve své volné malbě a invenční kresbě rozvíjí racionalitu designu svébytným lyrismem svých prací, uvádějících diváka do imaginárních světů pohádkových představ a snů, světa ducha, poznamenaného krásou lidské tvorby, přírodou bez zásahů techniky. Vychází z reality, ale bere z ní jen tvary, podoby, barvy, aby nás k ní znovu přivedl přes svůj okouzlený pohled a ukázal nám ji v její nehynoucí kráse. Dlouhá léta pracoval jako vedoucí výtvarník firmy Fatra, které navrhl také nadčasové logo. Cesty na zahraniční výstavy jej přivedly nejen k poznání umění v celé Evropě, ale i k neustálému materiálovému novátorství v jeho tvorbě. Malíř Hudeček, hledač a bojovník proti regionálnímu konzervatismu, před několika lety překvapil obrazy inspirovanými folklorem. Možná je to moudrostí věku, kdy si umělec, když ohmatá vše kolem sebe a pustí se i do světa fantazie uvědomí, že je někde zakořeněn, že to genius loci je silnější v jeho naturelu, než si dříve připouštěl. Zkušený malíř začal s figurami, vypořádává se s velkými kompozicemi, využívá svých zkušeností z dosavadní tvorby, aby navodil prolínání současného a historického obrazu reality. Najdeme je v jízdě králů, v motivech cimbálových muzik, kde poznáme i jeho přátele, najdeme je v krajině, architektuře slováckých vesniček. Později přesunuje svůj zájem i do Beskyd.  Nejde mu o nostalgický návrat, ale současný pohled na duchovní spojení s minulostí. Proti současnému umění, libujícímu si v krvi, destrukci a vřavě staví Hudeček svět plný krásného tajemství, nádherných setkání. Pro Hudečka je svět krásy světem věčné lidské touhy: Po harmonii mezi minulostí a budoucností, něze, lásce, splynutí se všehomírem přírody.

číst dál
Illustratosphere a Zvířený prach Tour v Kině P. Bezruče
Út 25.únor 2020

Na dosah se přiblížil dlouho očekávaný koncert Dana Bárty s kapelou Illustratosphere, který se uskuteční ve středu 18. 3. v Kině Petra Bezruče ve Frýdku-Místku od 19.00. Již od září 2019, tedy od původního termínu, který musel být kvůli nemoci kytaristy Miroslava Chyšky zrušen, je jasné, že se fanoušci mají na co těšit. Poprvé totiž naživo zaznějí skladby z nového alba Kráska a zvířený prach. Všechny zakoupené vstupenky jsou v novém termínu platné a stačí je předložit u vstupu na koncert. Děkujeme za pochopení. Koncertní turné po českých, moravských a také slovenských městech v rámci Krásky a Zvířeného prachu Tour odstartuje 14. 3. v Orlických horách, odkud se postupně přesune na Severní Moravu až do Frýdku-Místku. Přitom ještě pár měsíců nazpět se Dan Bárta omlouval všem fanouškům a pořadatelům kvůli nedodržení původního termínu. „Naše kapela, náš zvuk, tvar a spoluhraní jsou postavené na individualitách a já myslím, že to tak má být, i když to nebylo lehké rozhodnutí,“ uvedl Dan Bárta v omluvném prohlášení za kapelu Illustratosphere na sklonku loňského roku. Nyní se již kapela v plném složení chystá na dlouhou šňůru napříč Českem a také po Slovensku.  Nové řadové album nazvané Kráska a zvířený prach vzniklo dvacet let od vydání první desky a šest let po zatím poslední Maratonice. „Myslím, že je to vyzrálá, dobrá deska, kompaktní a přitom pestrá. Zase jsme o kousek dál v tom, jak se vyjádřit jasněji a stručněji. A kráska a zvířený prach je navíc o něco osobnější a poněkud angažovanější, než ostatní alba,“ uvádí autor všech českých textů a mnoha písní Dan Bárta na stránkách kapely. „Po všech těch letech již máme svůj výraz, svou poetiku a rukopis, ke kterému vydatně přispívá autor a aranžér Filip Jelínek, i zvuk, což je zase doména Miry Chyšky.“ Dle zpěváka D. Bárty mají písně nového alba tvořit až tři čtvrtiny playlistu koncertu. V nových textech reflektuje současné dění, společnost a postavení umělce v ní. "Ta doba je teď relativně turbulentní, přehoupl jsem se přes padesátku, děje se toho spousta a ty změny texty odráží,“ vysvětluje Bárta. Na své si však přijdou i skalní fanoušci, kteří dráhu Illustratosphere sledují od jejich prvopočátku. „Zkrátka těšit se můžete na nové i staré věci, ale hlavně na šikovné muzikanty a občerstvenou hudební skupinu,“ avizoval Dan Bárta v prohlášení pro ČTK. Složení kapely: -       Dan Bárta – zpěvák a duše celé kapely -       Filip Jelínek – klávesy -       Robert Balzar – kontrabas, baskytara -       Miroslav Chyška – kytara -       Martin Valihora – bicí

číst dál
Miloslav Weigert – Junák už navždy
Stř 19.únor 2020

V měsíci březnu pro vás za Kulturu F≈M chystáme zajímavou výstavu fotografa Miloslava Weigerta Má krajina, jehož snímky, jakož i celý jeho život, jsou těsně propojeny s prostředím a charakterem Beskyd se všemi jeho podobenstvími a proměnami v čase. O tom všem promlouvá prostřednictvím svého diapozitivu. Více o sobě sám autor prozrazuje v následujících řádcích. Můj vztah k přírodě, volnosti a toulání krajinou se zrodil v ranném mládí, kdy jako děti z vesnice jsme  prakticky celý den běhali na loukách, polích a v lese. V dospívání mě ovlivnily knihy od anglického dobrodruha Ernesta Thomsona Setona zakladatele Woodcraft Indians (dovednosti a znalosti života v divočině, spoustu činností převzal i Český Junák), dále knihy o táboření a hrách od Jaroslava Foglara a hlavně Miloše Zapletala. První můj fotoaparát byla v roce 1976 ruská Smena na kinofilm a později výborná zrcadlovka Praktika MTL 5B s 50mm objektivem, kterou mám dodnes. V té době kdo měl zrcadlový fotoaparát tak byl vlastně „fotograf“, protože málokdo nějaký fotoaparát vlastnil a mobily ještě neexistovaly. Fotil jsem pouze a jen černobíle a fotky si sám vyvolával a zvětšoval ve fotokomoře. Na střední škole v Karviné jsem fotoaparát používal hlavně pro dokumentování studentského života (chmelové brigády, akce školy a kamarádů) a pro focení výprav do hor, táboření a výletů do okolí. V roce 1980 jsem na VŠ pedagogické v Brně založil turistický oddíl dětí v blízkých Pohořelicích s náplní činnosti spíše skautskou, jezdilo se hlavně na Pálavu a taky po celé republice (tehdy ještě československé) a samozřejmě se vše fotilo. Tato činnost mně byla později pod výhružkou vyhazovu z VŠ zakázána (po udání komunistické učitelky). V roce 1983 jsem tedy založil jiný „turistický“ oddíl v Bohumíně pod názvem Uzlík, který byl po revoluci 1989 oficiálně uznán za skautský. Z této desetileté bohaté historie oddílu vznikly stovky fotografií s tématikou táboření a táborů, jednodenních výprav po okolí, vícedenních putovních cest všude možně a taky různých hudebních a kulturních akcí, jako byly potlachy, trampská porta apod. Fotografie jsou součástí deseti ručně psaných a malovaných kronik. V této době jsem začal fotit i na barevné diapozitivy, které se v rámci výročí oddílu stále promítají. Byla to krásná doba nespoutaná nesmyslnými zákazy a omezováním pohybu v přírodě, jako je tomu nyní. Spali jsme v lesích a na loukách tzv. pod širákem, tábořili v Beskydech na sněhu, koupali se v pískovnách a lomech, prošli jsme jeskyně Moravského krasu, prolezli skály Broumova a Adršpachu, viděli Český a Slovenský ráj, Nízké a Vysoké Tatry a většinu dalších pohoří ČSR. Všude jsme jezdili převážně vlakem, chodili pěšky, jezdili na kole, nebo v zimě na běžkách, auta jsme nepotřebovali. A protože nebyl internet, cestou jsme si zpívali, hráli různé hry a hlavně si povídali. Byli jsme taková jedna velká rodina, nikdo neřešil módu, oblečení, politiku, majetek, uprchlíky, nemoci. Žili jsme teď a tady, dodržovali junácká pravidla, zajímali se hlavně o přírodu a dobré mezilidské vztahy, poznávali život v odlehlých částech země, vzájemně jsme si pomáhali. Tento život utvářel můj vztah a pohled na svět a přírodu, na vztah k lidem a skutečným hodnotám a tyto životní zkušenosti se odráží i v mém pohledu fotografa na současný svět, krajinu a lidi. Vše jednou začíná ale i končí, aby začalo zase něco nového, a tak i moje skautské období skončilo v roce 1993 a já se přestěhoval blíže k horám do Palkovic v podhůří Beskyd. Moje učitelské povolání vystřídalo v roce 1995 podnikání v oblasti stavebnictví a to trvá dodnes.  V období let 2000 až 2007 fotím jen malým kompaktem olympusem na barevný film převážně rodinu a výlety. Vážněji o fotografii se začínám zajímat od roku 2008 nákupem mojí první digitální zrcadlovky canon eos 450D. Fascinují mě široké možnosti digitální fotografie a focení se mi stává novým koníčkem číslo 1. Již to není výprava na hory a cvakání snímků po trase, ale naopak plánuji kde a co fotit, zaznamenávám si fotomísta dle ročních období, čekám na měsíční úplněk, východy slunce, rosu po dešti, hledám nejlepší horizonty, staré lesy a stromy, vodopády, barevné květy, listy, trávy, odrazy hladiny jezer, přílet ptáků a stovky dalších zázraků přírody. Opět si vše zpracovávám sám – úprava digitálních snímků v photoshopu, fotím zásadně do formátu RAW (tzv digitální negativ, podobný tomu analogovému, který byl potřeba vyvolat), skládání HDR panoramat a další úpravy pro vznik krásné fotografie, která se bude alespoň trochu blížit mému vidění a prožitku. Dalším krokem je kvalitní tisk na kvalitní nejlépe archivní ART (umělecký) papír a protože zde na Ostravsku takto nikdo netiskne (aspoň jsem zatím nikoho nenašel), tak jsem si pořídil 12 barevnou tiskárnu formátu  A2 a fotopapíry ART canon a fomei. Posledním krokem je rámování fotografie a to už nechávám na jiných. Fotografování je pro mě takové malé dobrodružství, nikdy přesně nevím, kam dojdu a jak to dopadne, prostě vyrazím například do lesa a koukám kolem sebe a vždy si něco k focení najdu, stále je ve mně ten zálesák z mládí, stále mě fascinují životní cykly v přírodě, stále nalézám něco krásného a nechci si to nechat jenom pro sebe.  Jindy zase jedu fotit na určité místo, ale světelné a jiné podmínky se změní, ale já si vždy najdu náhradu a mnohokrát jsem si takto dovezl úžasné fotografie. Prostě vyznávám teorii tady a teď, stejná světelná a obsahová scéna už nemusí nikdy nastat (nebo může, ale já u toho zrovna nebudu). Nejsem speciálně zaměřen na konkrétní umělecký či krajinářský směr, snažím se ve svých fotografiích zachytit nějakou formu krásy, klidu a ticha, tepla či mrazu, čistoty, něžnosti, síly, velikosti, hledám kontrasty barev, kontrasty tvarů, dramatičnost, tajemno, úhly pohledu, třetí rozměr. Je to nekonečný příběh a marná snaha o zachycení dokonalosti a krásy krajiny, ale je to vášeň, je to něco co mě naplňuje, co mě fascinuje a co mám rád.

číst dál
Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Magazín

Magazin únor-WEB

Stáhnout

Program

program-web

Stáhnout

Kino Vlast

Kino-WEB21

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.