STAVITEL CHRÁMU: Promítání s živým hudebním doprovodem

Stavitel chramu 02 A0159a02r

Patříte mezi filmové nadšence, ale taky si rádi zajdete na koncert? Pak máme něco přesně pro vás. V dubnu totiž v Kině≈Vlast zažijete promítání filmu s živým hudebním doprovodem. Děj filmového dramatu Stavitel chrámu, které pochází z počátků české kinematografie, doprovodí známí frýdecko-místečtí hudebníci Radim Přidal, Matěj Drabina a Marian Friedl za zpěvu sopranistky a studentky pražské HAMU Barbory Jiráskové. Projekt vznikl ve spolupráci s Národním filmovým archivem. Út 24. 4. / 19.00 / Nová scéna Vlast


Němý film Stavitel chrámu režisérů Karla Degla a Antonína Novotného z roku 1919 je adaptací pražské pověsti o architektovi Petru Parléři, kterému Karel IV. zadal úkol dostavět v Praze gotický chrám, velkolepé dílo tehdejší architektury. Ač příběh stavitele, který se ze strachu z neúspěchu spojí s ďáblem, trvá jen necelých 40 minut, jednalo se ve své době takřka o velkofilm, který reprezentoval československou kinematografii také v zahraničí.

Filmové drama bylo poprvé v doprovodu Radima Přidala, Matěje Drabiny, Mariana Friedla a Barbory Jiráskové uvedeno na festivalu Ostrava Kamera Oko v kostele sv. Václava v Moravské Ostravě. Nyní si jej užijí také návštěvníci tradičního prostředí Kina≈Vlast.

Základem doprovodu k filmu je umění improvizace. Hudebníci musí reagovat na měnící se scény a nálady. Kytarista Radim Přidal tak přizval k realizaci tohoto projektu mistry této disciplíny. Bubeník Matěj Drabina působící spolu s Radimem Přidalem a dalšími ve frýdecko-místecké kapele Behind the Door nebo ve formaci David Stypka & Bandjeez, která v současnosti dobývá republikové hitparády a sbírá hudební ceny za poslední album Neboj, studoval na brněnské JAMU a absolvoval roční stáž v dánském Odense. Je také vyhledávaným studiovým hráčem. Neméně širokou oblast zájmu má původce projektu, kytarista a taktéž absolvent brněnské akademie Radim Přidal. V poslední době například resuscituje staré surf rockové hity spolu s Rudy Horvatem a kapelou Surf Tricks. Radim i Matěj také učí na Základní umělecké škole Leoše Janáčka ve Frýdlantu nad Ostravicí. V rámci projektu zahraje na kontrabas a klarinet Marian Friedl, čerstvý držitel žánrové ceny Anděl za projekt Beránci a vlci pohybující se na pomezí folklóru a jazzu. Marian Friedl je také vynikající multiinstrumentalista a improvizátor, člen kapely RukyNaDudy, Tria Jitky Šuranské a mnohých dalších celků. Posledním nepostradatelným článkem doprovodného celku je sopranistka Barbora Jirásková, absolventka ostravské Janáčkovy konzervatoře a v současné době studentka pěveckého oddělení pražské HAMU. Držitelka řady ocenění z tuzemských i mezinárodních soutěží v minulém roce několikrát vystoupila jako sólistka s Janáčkovou filharmonií Ostrava. 

Přijďte si poslechnout, jak tito vynikající muzikanti naplní cíl živého hudebního doprovodu k němému filmu - vytvořit jeho přirozenou a zároveň dramatickou kulisu tak, aby diváky vtáhla do děje.

Vstupenky můžete nakupovat online zde, v pobočkách TIC Frýdek-Místek, v hale Polárka nebo na místě.


Zpět

 

AktualityArchív aktualit


červenec 2018

Po Út St Čt So Ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

750 let FRÝDKU≈MÍSTKU

750-banner-396x180
Předplatné

predplatne

Předplatné


NewsletterFacebook

KulturaFM

https://www.facebook.com/pages/KulturaFM/145149685496801

rss  RSS