Kultura v době pandemie - aktuální informace

Aktuality

Novinky z kulturního dění

Ta Hakuna: Ještě se máte na co těšit, přátelé

Ta Hakuna: Ještě se máte na co těšit, přátelé

Stř 11.listopad 2020

V srpnu letošního roku absolvovali soutěž Kultury F≈M „Star Up“ na podporu mladých regionálních kapel, ze které vzešli jako vítězové. Ačkoli nyní nemohou naplno hrát ani zkoušet, rozhodně nezahálejí. Již měsíc po soutěži byli zástupci kapely Nikča (zpěvačka) a Kuba (kytara) hosty Českého rozhlasu Ostrava, kde představili část své tvorby a také plány, ke kterým mimo jiné patří i první turné a debutová deska.


Jak jste si užili pocit vítězství v soutěži Star Up a jak jste svůj úspěch oslavili? 

Pozvání si moc a moc ceníme. Kulturo, děkujeme, bylo nám velkým potěšením, že jsme se vám líbili. Pocit to byl až neuvěřitelný. Oslavili jsme to v nové zkušebně, což jsme zároveň spojili s kolaudací.

Otevřely se vám díky tomuto úspěchu nějaké nové cestičky? 

Určitě. Byla to to obrovská zkušenost, které si nesmírně vážíme, otevřelo nám to první dveře, od kterých jsme neměli klíč a díky tomu jsme se dostali do dalších pokojů. It Is important to have keys (úsměv).

Stihli jste ještě před další covidovou  vlnou nějaké živé koncerty? Pokud ano, kde to bylo a jak je hodnotíte?  

Na letošní prosinec jsme plánovali menší turné, ale dali jsme si pravidlo, že nejprve musíme nechat pořádně to těsto nakynout, aby koláče stály za to. Prioritou byl tedy pro nás tvrdý trénink ve zkušebně. Pak se vše zastavilo další covidovou vlnou.

Na čem konkrétně teď pracujete nebo jaké jsou vaše další plány?

Vzhledem k situaci nám nezbývá nic jiného, než se držet vládních nařízení. Zhruba v březnu příštího roku jsme měli v plánu nahrát naše první CD, ale těžko říct, jak dlouho nás covid nechá bez tréninku, od kterého se to všechno odvíjí…

Prvotní základ Hakuny, která vznikla teprve vloni, vytvořila dvojice Nikča a Kuba. Toto spojení je zřejmě osudové, podle toho, co uvádíte v rozhovoru pro hudební pořad ČS. Rozhlasu Ostrava – Harenda. A sice že texty, které píšete vy (zpěvačka Nikča), zapadají skvěle do hudby, kterou složí Kuba. Co k tomu dodat?

Tamtaradaaaaaa... Ještě se máte na co těšit, přátelé.

Při kláních soutěže STAR UP v srpnu letošního roku jste ale už nebyli dva, ale čtyři. Co stálo za tímto rozhodnutím rozšířit se hned o další dva členy?

Potřebovali jsme důvod k tomu, pořídit si dodávku. A pořizovat ji ve dvou je blbost (široký úsměv).

A můžeš tyto dva nové články nějak představit?

Jakub Juchelka- vysmáté bicí, Jakub Stolař- vážná basa.

Kromě toho jste pozměnili i název kapely na Ta Hakuna. Co bylo důvodem?

Důvod byl čistě praktický, pro lepší dohledatelnost.


Vizitka kapely

  • Hned na první zkoušce, která byla 21. února 2019, začalo duo pracovat na písni The keys.
  • O rok později už nahrávali ve studiu čtyři - jako celá kapela – a v tomto počtu chtějí i dále působit.
  • Složení  kapely –Jakub Zeť- Kytara, Jakub Stolař- Basová kytara, Jakub Juchelka- Bicí, Nikol Candrová- zpěv (trochu jim to prý tím jménem kazí J)
  • V srpnu letošního roku zvítězili v soutěži začínajících regionálních kapel Star Up – Contest kapel pořádanou přísp. Org. organizací Kultura F≈M.
  • Již pod novým názvem Ta Hakuna plánují svou debutovou desku a malé turné.


Za kapelu Ta Hakuna odpovídala Nikča Candrová

Připravila Lenka Vašková

Aktuality

Kultura v době pandemie
Po 10.květen 2021

Vážení příznivci kultury, z důvodu trvání pandemických opatření platí i nadále pozastavení všech kulturních akcí, zájmové činnosti v kamenných budovách (filmová, divadelní představení, koncerty vážné hudby, výstavy, besedy, nedělní divadélka a kurzy).

číst dál
Dnes je Mezinárodní den tance, zatančete si
Čt 29.duben 2021

Mezinárodní den tance je oficiálně uznávaný svátek, který je po celém světě každoročně oslavován 29. dubna na památku narození velkého tanečního reformátora Jeana-Georgese Noverrea (1727). V České republice pořádá oslavy tance od roku 2014 organizace Art 4 People a nejinak tomu bude i letos, i když bez možnosti setkávání. Ačkoliv ani online prostor nebrání tomu, zpříjemnit si den a zatančit si. V průběhu dnešního dne můžete sledovat taneční vystoupení a workshopy, baletní trénink pod vedením baletních mistrů, vystoupení tanečních souborů předních českých tanečních institucí, další profesionální tělesa, poloprofesionální soubory, amatérské skupiny a taneční after párty. Program je průřezem napříč všemi tanečními žánry (společenské tance, balet, salsa, pole dance, akrobatický rock and roll, street dance a další). V rámci worskshopů  se uskuteční např. online soutěž v sólo salse, která bude po registraci otevřena všem zájemcům, od úplných začátečníků až po zkušené tanečníky. Těšit se můžete na Gala baletních souborů z celé republiky mimo jiné např. na ukázky z dosud nezveřejněného baletu MAUGLÍ, který režírovala umělecká vedoucí souboru Marika Mikanová, a další ukázky z repertoáru libereckého Divadla F. X. Šaldy. Vybírat ale můžete i z dalších tanečních vystoupení či workshopů. Chybět ani krátké společné tančení neboli taneční flashmob, který opět roztančí celou republiku, a to od 18.30 hodin. Ten letošní je ve spolupráci s Nadací Krása pomoci Taťány G. Brzobohaté s cílem o zlepšování života seniorů. Heslem letošních oslav tance je proto „Kdo tančí, nestárne!“  a do tanečního flashmobu, který pro vás natočili Taťána G. Brzobohatá, Ondřej G. Brzobohatý, Vlastimil Harapes a Elis Mraz pod vedením choreografa Marka Zelinky, se navíc může zapojit úplně kdokoliv. 

číst dál
Mezinárodní den jazzu je hudební oslavou svobody
Čt 29.duben 2021

Svůj vlastní den přiřkla Jazzu v roce 2011 organizace UNESCO pod záštitou slavného pianisty Herbieho Hancocka. Stále se ukazuje, že právě tento žánr dovede s lehkostí probouzet svobodu a přátelství, které jsou i jeho hlavními hodnotami.   Ačkoliv se oslavy, které vycházejí na 30. dubna, přesouvají již druhý rok do online prostoru, nabízejí příležitost všem sdružením, školám, umělcům, historikům, publicistům a jazzovým nadšencům z celého světa oslavit a vyzdvihnout význam jazzu, připomenout jeho kořeny, žánrovou pestrost a vývoj, ale také představit jeho současnost a budoucnost.  Vernisáž k uctění jazzu Například Americké centrum v Praze zve v tento den, 30. dubna, od 16.00 veřejnost na zahájení virtuální výstavy nejlepších snímků ze soutěže World Jazz Photo 2021. Součástí bude také vystoupení mladých hudebníků, kteří se účastní festivalu Jazzinec. Vernisáž zahájí Erik Black, kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze. JFB On Screen: Jiří Levíček Trio Slavnostní atmosféru jistě navodí i koncert jednoho z nejžádanějších pianistů, aranžérů a skladatelů na české jazzové scéně Jiřího Levíčka, který se svými spoluhráči Peterem Kormanem (kontrabas) a Martinem Novákem (bicí nástroje) představí svůj nový projekt Stay in Tune. Série jazzových koncertů Svou programovou nabídku věnuje jazzu také Česká televize, která zařadila trojici jazzových koncertů na tři nedělní večery v rámci programu ČT art. V nadcházejících dvou, nejprve 2. května, se představí mimořádně oblíbená jazzová formace Robert Baltazar Trio s Danem Bártou a scénickým trumpetistou Kornélem Feketem. O týden později, tedy 9. 5., se diváci mohou těšit na brněnský bigband Cotatcha Orchestra s hostující zpěvačkou Lenkou Dusilovou. V den svátku jazzu, tedy 30. dubna vysílá Český rozhlas Vltava v rámci hlavního programu globálních oslav Jazzový podvečer s Ondřejem Pivcem, držitelem Grammy a Ceny Anděl, jež zahajoval trojici koncertů české televize již v neděli 25. 4.   

číst dál
Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Magazín

kultura-FM png

Stáhnout

Předplatné

brožura web1

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.