Aktuality

Novinky z kulturního dění

Festival Cyklocestování: Rozhovor s ultrabikerem Honzou Kopkou

Festival Cyklocestování: Rozhovor s ultrabikerem Honzou Kopkou

Čt 09.únor 2023

Ve spárech Aljašky

V roce 2007 úspěšně absolvoval na kole extrémní zimní závod napříč Aljaškou, považovaný za poslední opravdové dobrodružství planety. Závodníci si během něj sami volí, kdy a kde odpočívají a kdy je bezpečné pokračovat, co si s sebou vezou a jak moc chtějí riskovat. Trasa není předepsána, povinné jsou jen zastávky v několika kontrolních bodech. Své zážitky o závodě, který se, jak sám říká, jezdí, aby člověk přežil, nikoli vyhrál, bude prezentovat na speciální diashow v kině Vlast v rámci již 16. ročníku festivalu Cyklocestování (So 18. 2. 2023).

Jak se dá připravit na tak extrémní závod, kde může jít třeba i o život? A připravoval jste se i na možnost, že ho nedokončíte?

Fyzicky je nutné se připravit pokud možno na 150%. A stejně to  je v určitých chvílích málo. Co se týče hlavy, vlastně na to stále myslíte, co vás tam může čekat. Možná tím se tak trochu připravujete. Legendy závodu vám ale řeknou, že se na to připravit nedá. Můžete tam jen přijet a zkusit to. A buď vás hlava podrží, nebo se psychicky složíte.

Jaká jsou pravidla závodu IDITAROD TRAIL INVITATIONAL?

Jsou jednoduchá, dostat se 1 800 km na druhou stranu Aljašky a přežít s pár věcmi, které máte na startu a které vezete. Nemůžete čekat žádnou pomoc odnikud, nemáte spojení, neměli jsme ani mapy, ty neexistovaly, žádné trackery s vaší polohou (též neexistovaly), GPS přístroje ani baterie v těch podmínkách nefungovaly a stejně ani neexistovala trasa ve formátu GPX. Je to vlastně jen o vás a o Aljašce. A o štěstí. Při mém prvním startu jsme dokonce podepisovali dohodu, že pokud se neobjevíme, nikdo nás nebude hledat. V tom obrovským prostoru by stejně nikdo nevěděl kde.

Jaký je obvykle průběh závodu a kdy např. šlo opravdu "do tuhého"?

Ze začátku všichni vyrazí, takže první, možná i druhý den se můžete s někým potkat. Pak se ale vzdálenosti mezi lidmi zvětšují. Hodně lidí skončí ve třetině závodu, odkud je spojení zpět do civilizace, dál si netroufnou. A dál na zbylých více než 1 000 km není už ani žádný kontrolní bod. Každý den se něco děje, každý den bojujete – s velkým větrem, sněhovou bouří, se špatně zamrzlou řekou, s cestou, která se vám ztratila pod sněhem a bez ní nevíte kudy dál, s omrzlinami, s nedostatkem jídla, s vyčerpáním … Je to prostě Aljaška v únoru, tedy za těch nejhorších klimatických podmínek.

Bylo třeba udělat úpravy, aby kolo sloužilo i v teplotách hluboko pod bodem mrazu?

V začátcích tohoto závodu si každý stavěl kolo do sněhu sám z dostupných nebo nějak podomácku vyrobených dílů. Ten stroj pak musel být promazaný speciální vazelínou do hlubokých mrazů, jinak by vše zatuhlo. Olej ale vždy obsahuje vodu, takže zamrzne. Ten nesměl nikam přijít. Lanka, bovdeny, řazení, přehazovačka atd., to vše muselo být na sucho. A pokud jste neměli speciální vazelínu, tak na sucho i všechna ložiska. Dnes je to s vybavením trochu dál a již existují fat biky – tlustá kola. O tom nikdo neví, že myšlenka na jejich vznik vlastně přišla právě z tohoto závodu.

Kolik členů závod dokončilo? Pomáhali jste si navzájem s ostatními účastníky?   

To, kolik závodníků dojelo do cíle, nebudu prozrazovat, bude to v závěru diashow (v rámci přednášky). Jinak ze soupeřů se zde stávají kamarádi, lehce totiž může nastat situace, kdy jeden bez druhého nepřežije. Vlastně je to takové zvláštní, když lidé proti sobě závodí, ale zároveň si pomáhají. Společně s někým dalším jsem jel jen sporadicky. To je velmi vzácné, neboť každý má jiné tempo, takže je těžké se s někým sjednotit. I den rozestupu je při podmínkách na Aljašce a vzdálenosti jen malinký rozdíl. 

Své zážitky jste popsal v knize, kterou jste nazval Ve spárech Aljašky. Jak na vás tato největší a zároveň nejextrémnější země USA zapůsobila?

Místní vám řeknou, že Aljaška není Amerika. A musím souhlasit. Mentalita lidí je tam jiná. Jsou vychovaní drsnou přírodou. I když naopak o Anchorage (největší aljašské město – 300 tis. obyvatel) ale tvrdí, že to ještě není Aljaška, že ta začíná až za městem. Já ale závodil i dole v Americe ve Skalistých horách. Mám rád Aljašku i Ameriku. Mám rád tamní lidi, kdykoli jsem potřeboval, vždy mi nezištně a ochotně pomohli. Jsou velice milí.


Jak závod hodnotíte s odstupem času? Udělal byste něco jinak? 

Asi ne.

Jaké další výzvy máte v plánu nyní?

V hlavě toho mám plno. Zatím ale nebudu nic prozrazovat.O závodu Iditarod Trail Invitational:

  • Filosofií závodu je minimum podpory pro maximum zážitku.
  • Nonstop napříč Aljaškou v extrémních mrazech na kole, pěšky nebo na běžkách, absolutně bez podpory. Pravděpodobně nejtěžší (tady bych to asi zobecnil) závod na světě, který se jezdí, aby člověk přežil, ne aby vyhrál.
  • Trasa je rozdělena - 560km (pro nováčky) nebo 1600km pro ostatní závodníky, kteří jsou několik týdnů vystaveni napospas kruté aljašské zimě jen s tím, co si každý sám veze.

Připravila: Lenka Vašková
Foto Jana Kopky: Jana Mensátorová

Aktuality

Výstava Přetržené vlákno / Slezan a lidé
Út 06.červen 2023

Sociálně laděná výstava věnovaná postupnému uzavírání textilních provozů Slezanu se zabývá jeho nejistou budoucností v porevolučním období, propouštěním zaměstnanců a z toho vyplývajícími sociálními aspekty. Pokouší se zachytit vztah Slezanu a jeho lidí, prorůstání pracovního a osobního života a klade si otázku po možnostech vyrovnávání se s takovouto změnou.Výstava představí známé i méně známé fotografie Lukáše Horkého z cyklu „Slezan“, dochované textilní materiály a rozhovory s pamětníky a bývalými zaměstnanci. Přetržené vlákno / Slezan a lidé 21. 6. - 9. 9. 2023 | Záložna (bývalá Moravia Banka) Kompletní program spojený s tématem textilek ve Frýdku-Místku visitfm.cz/textilky

číst dál
Letošní letní kino zahájíme komedií na tropickém ostrůvku
Čt 01.červen 2023

Od června do srpna si za příznivého počasí opět můžeme společně vychutnávat promítání pod širým nebem - a to na celkem šestnácti místech ve Frýdku-Místku a okolí. Celý cyklus zahájíme v sobotu 10. června v areálu Restaurace U Splavu, kde nás čeká letní komedie Ostrov s Jiřím Langmajerem a Janou Plodkovou. Putovní letní kino bude za vámi jezdit  vždy ve středu a v pátek, pokud nebude uvedeno jinak. Vstup na tyto projekce je zdarma. Letní kino 2023 sobota 10. červen 2023    Restaurace u splavu (Místek)    21:00    Ostrovstředa 14. červen 2023    Sady Svobody (Frýdek)    21:00    Banger.středa 21. červen 2023    Sokolík (Místek)    21:00    Big Lebowskipátek 23. červen 2023    Park pod zámkem (Frýdek)    21:00    Invalidastředa 28. červen 2023    Sady Bedřicha Smetany (Místek)    21:00    Grand Prixpátek 30. červen 2023    Bruzovice    21:00    Zachraňte tygrastředa 5. červenec 2023    Faunapark (Frýdek)    21:00    Titina – psí polárnicepátek 7. červenec 2023    Skalice    21:00    Vánoční příběhstředa 12. červenec 2023    Autokemp Olešná    21:00    Život pro samoukypátek 14. červenec 2023    Chlebovice    21:00    Děti Naganastředa 19. červenec 2023    Textilka Slezan (Frýdek)    21:00    Velrybapátek 21. červenec 2023    Lískovec    21:00    Asterix a Obelix: Říše středustředa 26. červenec 2023    Náměstí Svobody (Místek)    20:45    Il Boemopátek 28. červenec 2023    Panské Nové Dvory    20:45    Přání k narozeninámstředa 2. srpen 2023    Park pod zámkem (Frýdek)    20:45    Dungeons & Dragons: Čest zlodějůstředa 9. srpen 2023    Hřiště u Hříbku (Frýdek)    20:30    Kocour v botách: Poslední přánípátek 11. srpen 2023    Sady Bedřicha Smetany (Místek)    20:30    Zatměnístředa 16. srpen 2023    Autokemp Olešná    20:30    Děti Naganapátek 18. srpen 2023    Textilka Slezan (Frýdek)    20:30    Trojúhelník smutkustředa 23. srpen 2023    Dopravní hřiště ul. Pionýrů (Místek)    20:00    Super Mario Bros.středa 30. srpen 2023    Zahrada ND (Místek)    20:00    Slavnosti sněženek

číst dál
Předplatné na podzim 2023
Čt 25.květen 2023

Kultura F≈M připravila pro půlroční podzimní předplatné menu, ze kterého nebude jednoduché si vybrat. U divadelních cyklů Chytré rozptýlení a Silné příběhy budete mít možnost setkat se s takovými hereckými osobnostmi jako Bolek Polívka, jeho syn Vladimír, Michal Dlouhý, David Novotný, Jan Vlasák či Miroslav Etzler. Vedle renomovaných divadel jako Fidlovačka, Brzobohatí, Řeznická vám představíme také komornější hravé divadlo Cabaret Calembour s Igorem Orozovičem. Abonentní skupinu Ostravská divadla rozšiřujeme na Moravská divadla, abyste poznali, že i v Šumperku nebo Opavě dělají pozoruhodné divadlo. Brněnskou scénu v tomto cyklu zastoupí Pavel Liška s Michalem Isteníkem s jejich novou retro komedií Fichtl. Pro příznivce klasické hudby zde máme Kruh přátel hudby, který zahrne podzimní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek a také novoroční koncert s pěveckou legendou Evou Urbanovou, která nám představí svou druhou rockovější tvář. Komorní ani chrámové koncerty pro podzimní sezónu neplánujeme, za to jsme připravili zcela nový koncertní cyklus – Hudební lahůdky. Zde vám představíme zajímavou muziku na pomezí žánrů, jakou dělají např. Tomáš Kočko nebo Vladimír Javorský, a také jeden hudební zážitek ve francouzském podání v kostele sv. Jakuba. Vybírat lze celkem ze tří divadelních cyklů a dvou hudebních. Předplatné pro stávající divadelní abonenty je možné obnovit do 31. 5. 2023 na našich prodejních místech.Pro ostatní zájemce předplatné v prodeji od 1. 6. 2023 také online.

číst dál
Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Předplatné 2023

OBRÁZEK Titulka podzim 2023

Stáhnout

Plakát

WEB-kFM23-06-plakat

Stáhnout

Kulturní program

WEB-kFM23-06-program

Stáhnout

Kino Vlast

16 156

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.