Aktuality

Novinky z kulturního dění

EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO KULTURY 2026

EVROPSKÉ HLAVNÍ MĚSTO KULTURY 2026

Pá 05.únor 2021

Gratulujeme partnerskému městu Žilina k úspěchu!

Žilina postoupila dnes 5. 2. 2021 do druhého kola soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2026. Žilině a celému týmu Žilina Beskydy 2026, který se podílel na dlouhé a náročné přípravě, tímto gratulujeme a těšíme se na další spolupráci v následujících dnech a měsících.


Město Žilina kandiduje na titul Evropské hlavní město kultury 2026 spolu s partnerskými městy Frýdek-Místek (ČR) a Bielsko-Biała (PL) pod názvem ŽILINA BESKYDY 2026. Více než formou sebeprezentace se Žilina rozhodla přistupovat ke kandidatuře formou přeshraniční spolupráce, kterou se město symbolicky otevírá a redefinuje svůj evropský a regionální profil a zároveň posiluje společnou značku Beskydy. Projektový tým Žiliny v posledním lednovém týdnu představil detaily své kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury, stejně jako svou novou vizuální identitu projektu spolu s aktualizovanou webovou stránkou. Představitelé projektu zároveň přiblížili důvody a příležitosti unikátní spolukandidatury s přeshraničními městy Frýdkem-Místkem a Bielsko-Białou a jejich lokálními kulturními institucemi.

„Poloha Žiliny v blízkosti hranic dvou dalších zemí s sebou přináší jedinečný kulturní, ekonomický a inovační potenciál, a otevření se mezinárodní spolupráci tak představuje opodstatněný a dostupný způsob jak výrazně posunout rozvoj našeho města vpřed. Města Frýdek-Místek a Bielsko-Biała jsou v mnohém podobné charakteru Žiliny – jsou to průmyslová města, historická a ekonomická centra svých regionů, obklopená krásnou přírodou s množstvím příležitostí pro kulturní a sportovní vyžití. S dlouholetými partnerskými městy Žiliny tak můžeme pevněji spojit síly za účelem komplexní výměny zkušeností, know-how či inovací a společně tak vytvořit významný přeshraniční region Beskyd,“ říká primátor města Žilina Peter Fiabáne. „Taktéž , když bude v nejbližších letech dokončena plánovaná silniční infrastruktura, tato města k nám budou o mnoho bližší. Spolu s partnery z Frýdku-Místku a Bielsko-Białé v tomto vidíme velký potenciál pro obohacení našich měst a života jejich obyvatel.“


Pro více informací můžete navštívit webové stránky nebo facebook Žiliny:

https://zilina2026.eu/

https://www.facebook.com/Zilina2026/

 

Aktuality

Stromový betlém v Sadech Bedřicha Smetany
Čt 02.prosinec 2021

Od pátku, 3. prosince 2021 až do soboty 15. ledna 2022 můžete již tradičně zhlédnout osobitý stromový betlém umístěný v altánu v Sadech Bedřicha Smetany mezi bývalým autobusovým nádražím a řekou Ostravicí. V roce 2017 jej vytvořil frýdecko-místecký výtvarník Oldřich Morys, ovšem zcela netradičním způsobem a podobě. Z kulatiny staré lípy vytvoři malé pokojíčky, které nám připomínají tradice a ducha Vánoc. Celkově netradiční atmosféru ještě umocňuje výrazné osvětlení jednotlivých částí, díky kterému betlém po setmění ještě více vyniká a již z dálky láká k návštěvě. Nenechte si ujít tuto ojedinělou podívanou a udělejte si procházku parkem se svými dětmi či blízkými. Přejeme krásný adventní čas! Foto Betléma: Radek Juriček

číst dál
Předplatné Jaro 2022
Út 30.listopad 2021

Vážení předplatitelé, milí diváci, od středy 1. 12. 2021 do středy 15. 12. 2021 bude zahájen prodej předplatného na sezónu Jaro 2022 / pouze v TIC / pro současné předplatitele (tj. sezóny Jaro 2021). U zrušených skupin VOLNÝ PRODEJ PŘEDPLATNÉHO• Od čtvrtku 16. 12. 2021 do pátku 28. 1. 2022 budou v prodejním systému všechny předplatitelské skupiny• Od čtvrtku 16. 12. 2021 se prodává vše i online na www.kulturafm.cz Při nákupu nám zanechte svou e-mailovou adresu, ať Vás v případě jakýchkoliv změn můžeme neprodleně kontaktovat. Děkujme a těšíme se na Vás v nové sezóně!

číst dál
Aktuální kulturní přehled
Út 30.listopad 2021

Vážení diváci, rádi bychom vás informovali o tom, jaké akce a pořady nás čekají v prvním adventním týdnu. Ve středu, 1. 12. 2021, vás pozveme vás na divadelní představení Mandragora z předplatitelské skupiny Ostravská divadla a v sobotu, 4. 12. 2021, na divadelní představení Ajťáci z předpatitelské řady Chytré rozptýlení. Obě představení se uskutěčn v Nové scéně Vlast od 19.00. Pro naše nejmenší jsme připravili další z řady nedělních divadélek, tentokrát to bude Mikulášská pohádka s myškou Klárkou a veverkou Terkou. Představení se uskuteční v neděli, 5. 12. 2021, od 15.00. Aktuální podmínky pro vstup na akce najdete zde. Děkujeme za jejich dodržování a těšíme se na Vás!

číst dál
Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Plakát 12 / 2021

00011

Stáhnout

Kino Vlast

2811

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.