Aktuality

Novinky z kulturního dění

Světový den divadla 2021

Světový den divadla 2021

Pá 26.březen 2021

Na oslavy divadla pro děti a mládež v minulém týdnu navazuje tuto sobotu, 27. března, Světový den divadla. Divadelní umění se pravidelně oslavuje již od roku 1962, letos si ho, stejně jako vloni, připomeneme online.


Proč se slaví divadlo?

Světový den divadla není pouze impulsem k pozvednutí číše a provolání slávy divadelnímu umění jako takovému. Smyslem a cílem je přimět divadelníky na jevištích i obecenstvo v sálech k zamyšlení nad posláním a úlohou divadla, vyjádřit solidaritu divadelníků celého světa, podpořit jejich úsilí o prosazování základních morálních a společenských vlastností uměleckými prostředky, napomáhat myšlenkám mírového soužití a vzájemného porozumění mezi národy. Ku příležitosti těchto oslav se pořádají různé národní a mezinárodní divadelní akce a jednou z těch nejdůležitějších je šíření Mezinárodního poselství Světového dne divadel.
Každý rok je také vybrána jedna osobnost světového významu, která napíše Poselství, jež je následně čteno v divadlech po celém světě. Z českých osobností přispěl Poselstvím v roce 1994 Václav Havel. Autorkou letošního Poselství je divadelní, filmová a televizní herečka z Velké Británie Helen Mirren, mimo jiné držitelka Oscara za herecký výkon ve filmu Královna.


Ostrava si připomene zmrtvýchvstání

Komorní scéna Aréna využila svátečního dne k představení hry navazující na tradici středověkých pašijových her, které věřícím zpřítomňovaly umučení (latinsky passio) a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pašijové hry byly původně hrány přímo v kostelech, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Dochované staročeské hry jsou plné laskavého humoru, který přešel i do her lidových. A s humorem je podán Nesmrtelný příběh i v tomto zpracování, které z předešlých her poučeně čerpá.


Festival Encounter

V rámci divadelního maratonu probíhá v tomto týdnu také brněnský festival Encounter, který pořádá divadelní fakulta JAMU. Ta zve na svou půdu zajímavá představení, která vznikla na jiných evropských divadelních fakultách po celé Evropě. Letošním mottem je "skok", kterým se má zpřetrhat pavučina vzniklá neustálým přešlapováním divadel na jednom místě. Více informací o festivale najdete zde.


Divadlo není v klidu

Trochu netradičně pojalo tento divadelní svátek pražské divadlo Ponec zaměřené na tanec a pohybové divadlo. Pořad na pokračování nazvaný „Divadlo není v klidu“ přináší pravidelnou dávku audiovizuálního zážitku spojeného s netradiční prohlídkou divadla Ponec. V žádném z připravovaných dílů se však současný tanec, fyzické divadlo, ani jiná forma tance nevyskytuje. V tomto prvním díle, který je připraven právě na sobotu 27. 3., bude hostem Johana Ožvold (rozená Švarcová), která v divadle PONEC vystupovala jako DJka na několika večírcích spojených s lahodným rautem a především v inscenaci Dory Služenko Hoštové Proces, ze kterého představí svůj hudební mix. Inspirací k prvnímu dílu je tak především zmíněná inscenace Proces a koncertní film z roku 1984 skupiny Talking Heads - Stop Making Sense.

Aktuality

Stromový betlém v Sadech Bedřicha Smetany
Čt 02.prosinec 2021

Od pátku, 3. prosince 2021 až do soboty 15. ledna 2022 můžete již tradičně zhlédnout osobitý stromový betlém umístěný v altánu v Sadech Bedřicha Smetany mezi bývalým autobusovým nádražím a řekou Ostravicí. V roce 2017 jej vytvořil frýdecko-místecký výtvarník Oldřich Morys, ovšem zcela netradičním způsobem a podobě. Z kulatiny staré lípy vytvoři malé pokojíčky, které nám připomínají tradice a ducha Vánoc. Celkově netradiční atmosféru ještě umocňuje výrazné osvětlení jednotlivých částí, díky kterému betlém po setmění ještě více vyniká a již z dálky láká k návštěvě. Nenechte si ujít tuto ojedinělou podívanou a udělejte si procházku parkem se svými dětmi či blízkými. Přejeme krásný adventní čas! Foto Betléma: Radek Juriček

číst dál
Předplatné Jaro 2022
Út 30.listopad 2021

Vážení předplatitelé, milí diváci, od středy 1. 12. 2021 do středy 15. 12. 2021 bude zahájen prodej předplatného na sezónu Jaro 2022 / pouze v TIC / pro současné předplatitele (tj. sezóny Jaro 2021). U zrušených skupin VOLNÝ PRODEJ PŘEDPLATNÉHO• Od čtvrtku 16. 12. 2021 do pátku 28. 1. 2022 budou v prodejním systému všechny předplatitelské skupiny• Od čtvrtku 16. 12. 2021 se prodává vše i online na www.kulturafm.cz Při nákupu nám zanechte svou e-mailovou adresu, ať Vás v případě jakýchkoliv změn můžeme neprodleně kontaktovat. Děkujme a těšíme se na Vás v nové sezóně!

číst dál
Aktuální kulturní přehled
Út 30.listopad 2021

Vážení diváci, rádi bychom vás informovali o tom, jaké akce a pořady nás čekají v prvním adventním týdnu. Ve středu, 1. 12. 2021, vás pozveme vás na divadelní představení Mandragora z předplatitelské skupiny Ostravská divadla a v sobotu, 4. 12. 2021, na divadelní představení Ajťáci z předpatitelské řady Chytré rozptýlení. Obě představení se uskutěčn v Nové scéně Vlast od 19.00. Pro naše nejmenší jsme připravili další z řady nedělních divadélek, tentokrát to bude Mikulášská pohádka s myškou Klárkou a veverkou Terkou. Představení se uskuteční v neděli, 5. 12. 2021, od 15.00. Aktuální podmínky pro vstup na akce najdete zde. Děkujeme za jejich dodržování a těšíme se na Vás!

číst dál
Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Kulturní program

kulturafm 11 titulka web

Stáhnout

Plakát 11 / 2021

kulturaFM 11 program web

Stáhnout

Kino Vlast

2811

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.