Program akcí

říjen
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Program akcí

Akce pro 02.10.2021

02
říjen
Bijásek | Croodsovi: Nový věk

Bijásek | Croodsovi: Nový věk

So | 15.00

Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.

Za to, že jsou Croodsovi trochu zaostalí, může nepochybně táta Grug. Ten se držel hesla „Všude dobře, v jeskyni nejlíp“ a bránil jim tak v osobním rozvoji. Když konečně překonali strach a Grugův odpor, zjistili Croodsovi, že svět může být báječným místem k životu, když máte kliku a narazíte na nějaký ten úrodný a bezpečný plácek. Po mnoha našlapaných kilometrech a řadě příjemných i nepříjemných zážitků Croodsovi takové místo našli. Mělo jen jednu nevýhodu. Žila na něm jiná rodina – Lepšíkovi. Už jejich příjmení napovídá, že jsou na trochu jiné civilizační úrovni než viditelně zaostalí Croodsovi. Vynalézavý Fíla Lepšík, hlava rodiny, zajistil svým blízkým komfort, o jakém se Croodsovým ani nesnilo. I díky tomu je jeho rodina milá, vlídná a přátelská a plně připravená přivítat Croodsovy ve svém stromovém domě, kde mají kromě mnoha vymožeností i pravěkého předchůdce televize. Z historie víme, že když na sebe narazí různě vyspělé civilizace, nevyhnutelně to mezi nimi začne skřípat. A skřípe to i mezi Croodsovými a Lepšíkovými a je to slyšet na míle daleko. To skřípání dosáhne to až za vysokou zeď, kterou Lepšíkovi vybudovali, aby se ochránili před nebezpečím, které tam číhá. Jenže žádnou zeď nepostavíte tak, aby byla nepřekonatelná, a tak je dost možné, že se hrubá síla neotesaných Croodsů ještě bude náramně hodit.

USA | animovaný | přístupný | dabing | 95 min. | 80 / 60 Kč


02
říjen
Není čas zemřít

Není čas zemřít

So | 17.00

Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.

James Bond, agent 007, skončil aktivní službu a užívá si zasloužený odpočinek na Jamajce. Klid však nemá dlouhého trvání – objeví se totiž jeho starý přítel Felix Leiter ze CIA a požádá ho o pomoc. Mise na záchranu uneseného vědce se ukáže být zrádnější, než se na začátku zdálo. Bond se během vyšetřování dostane na stopu nevyzpytatelného zločince, který disponuje nebezpečnou a velmi ničivou novou technologií.

USA / UK | akční | 15+ | titulky | 163 min. | 140 Kč


02
říjen
LITERÁRNÍ VEČER K VÝSTAVĚ MEDOTEKOUCÍ / v rámci cyklu – Představujeme malá, nezávislá nakladatelství

LITERÁRNÍ VEČER K VÝSTAVĚ MEDOTEKOUCÍ / v rámci cyklu – Představujeme malá, nezávislá nakladatelství

So | 18.00

Pavel Jungmann / majitel nakladatelství Archa Zlín

Magdalena Štulcová / překladatelka knihy Píseň o medu Ralpha Dutliho,
knihy- která zásadním způsobem ovlivnila autory výstavy Medotekoucí v Galerii Věž

 

Magdalena Štulcová, *15. září 1948 v Praze. 

Překladatelské činnosti se věnuje od r. 1982, zejména v oblasti divadelní literatury, současné beletrie a non fiction. Souvisle překládá od r. 1990. Je autorkou publikace Slovníček rakouských dramatiků, jejichž hry byly přeloženy a publikovány

v češtině (1999). Překlady publikuje též v divadelních programech a v časopisech (Literární noviny, Divadelní noviny, revue Prostor aj.). Překládá z němčiny, zejména moderní beletrii (Josef Winkler, Zoë Jenny, Ralph Dutli aj.) a divadelní a rozhlasové hry (Felix Mitterer, George Tabori, aj.). Pro nakladatelství ARCHA přeložila například kultovní švýcarskou novelu Zoë Jenny Pokoj posypaný pylem, kafkovskou mystifikaci Jürga Amanna Dopisy od panenky, Rabinoviciho román Jinde a prózy Josefa Winklera (Až nastane čas, Roppongi, Mrtvola slídící ve vlastní rodině, Sdělovat skutečnost, jako by nebyla aneb Zuřivé výbuchy andělů, Matka a tužka). Pro první české vydání přeložila také texty Maxe Frische Odpověď z ticha, Deník 1966–1971

a Z berlínského diáře. Úspěšný životopisný román švýcarského autora Ralpha Dutliho Poslední cesta Chaima Soutina doplnila Dutliho esejistickými svazky Milá olivo a Píseň o medu.

Mimo Archu vydala např. překlad životopisu člena skupiny Beatles Paul McCartney (Vitalis), trpkou prózu Judith Schalansky Žirafí krk  a knihu německého psychiatra Achima Hauga Malá kniha o duši (obě Paseka) či prózy německy píšícího autora českého původu Stanislava Struhara ( Volvox Globator).


Ocenění:
V roce 2011 jí byla udělena rakouská Překladatelská prémie. (Übersetzungsprämie des Bundesministeriums für Unterricht, Kunst und Kultur, 2011)

Za překlad knihy Poslední cesta Chaima Soutina (2016) získala Tvůrčí ocenění Obce překladatelů.

Fritsch, Werner: Enigma Emmy Göring (ČRo Vltava 2010) – ocenění inscenace: Prix Bohemia Radio 2010
Uznání DILIA, 2018

Nakladatelství Archa Zlín Pavla Jungmanna

Archa je malé, nezávislé, nekomerčně zaměřené nakladatelství se sídlem ve Zlíně.
Vzniklo v roce 1990. Předchůdcem mu byla samizdatová edice „Kakost“ mapující dílo petrkovského básníka a grafika Bohuslava Reynka.
Do roku 2009 bylo nakladatelství příležitostným doplňkem hlavní knihkupecké činnosti. Vydávalo beletrii, poezii a naučnou literaturu se zaměřením na autory zlínského regionu, s ohlasem se setkalo i kritické vydání básnického díla Bohuslava Reynka. Od roku 2009 obnovuje Archa svoji činnost s plánovanou roční produkcí 5 - 10 titulů se zaměřením na historii a teorii architektury, umění a na překlady z literatur německy mluvících zemí.

Majitelem nakladatelství je Pavel Jungmann

http://www.nakladatelstviarcha.cz/

 

Ralph Dutli, * 25. 9. 1954 v Schaffhausenu, je švýcarský spisovatel, vystudovaný romanista a rusista. V letech 1982-1994 žil v Paříži, nyní žije a píše v Heidelbergu. Proslavil se zejména jako překladatel poezie Osipa Mandelštama, autor desetisvazkového komentovaného vydání jeho poezie a čtyř knih věnovaných životu a dílu tohoto básníka. Kromě toho se intenzívně věnuje také překladům poezie Mariny Cvetajevové a Josipa Brodského. Je autorem několika sbírek vlastních básní. Dále píše eseje, zejména o literatuře (Nichts als Wunder. Essays über Poesie – Nic než zázrak. Eseje o poezii), a publikoval několik kulturně historických publikací, například Liebe Olive – Milá olivo či Das Lied vom Honig – Kniha o medu. Připravil významný rozhlasový cyklus Dějiny ruské literatury v podání Ralpha Dutliho (2003, vydány i na 4 CD) – akustická cesta tisíci lety ruského písemnictví. Poslední cesta Chaima Soutina (2013) je jeho první beletristické dílo. Za román byl oceněn několika literárními cenami včetně Düsseldorfské literární ceny (2015) za celoživotní dílo.
GALERIE VĚŽ - věž farního kostela sv. Jana Křtitele, ulice Dolní, Frýdek


02
říjen
Tomáš Kurečka, Tereza Dvořáková | Medotekoucí

Tomáš Kurečka, Tereza Dvořáková | Medotekoucí

So | 18.00

*Medotekoucí je asociací starodávna, mnohosti symbolů a metafor. Přetrvávajícího odkazu úcty k přírodě. Medotekoucí je slovo s vazbou na včely, které prolétávají kulturními dějinami vždy s patřičnou pozorností.
Autorská dvojice přináší pohled na téma rituálního oděvu. Mnohost detailů a zdobnost evokuje šat spojený s liturgickou tématikou. Způsob instalace připomíná muzeální expozice, které vystavují zachovalé části oděvů,
jenž patřily významným osobnostem nebo byly použity při výjimečných historických událostech. Návštěvník prostupuje šatem nejen fyzicky. Dílo pracuje s odkazy na rituálnost především ve vztahu k lidské zkušenosti a paměti.
Vnímání zdobnosti, pečlivě provedeného detailu výšivek- všedního obřadu - trpělivé, časově náročné manuální práce, které jsou odkazem ke společnému prožívání, způsobu komunikace, k tradici.
Prostřihy plástve na svrchní vrstvě látky umožňují nahlédnout do hlubších vrstev oděvu. Do vrstev symbolických či významových. Samotný oděv může vyprávět příběhy.

*31. 7. 2021 v  18 hodin / vernisáž výstavy


Tomáš Kurečka
Historie je pro Tomáše Kurečku katalogem motivů, tvarů a témat, které s badatelským zaujetím studuje i s lehkostí a hravostí kombinuje.
Konceptualitu přístupů k inspiračním zdrojům vyvažuje romantický postoj. Ambivalence spočívá i v prolínání ironie a citu, erotiky a perverze.
Z drobných detailů – indicií buduje prostředí, scénu – místo možných činů. Různými výtvarnými prostředky reflektuje současné
i historické myšlenkové i estetické postoje,vytváří působivé propojení designu, módy s filozofickým esejem. (text: Daniela Kramerová)


Tereza Dvořáková
Tereza Dvořáková se ve své tvorbě vyjadřuje především prostřednictvím textilních materiálů. Vytváří oděvy i objekty.
Přímá zkušenost s materiálem, zručnost a péče o detail doprovází významový obsah jejích děl. Paměť je formálně přítomná nejen v podobě symbolů a znaků,
ale také v jednotlivých částech recyklovaných materiálů. Se zaujetím nad křehkostí komunikace, vybízí ke společnému vnímání, porozumění a péči.
Od roku 2020 vytváří lokální upcyklovanou módu pod pseudonymem ig: @vivat život.


Výstava potrvá do 31. 10. 202102
říjen
DOKUD NÁS MILENKY NEROZDĚLÍ | D.N.A.

DOKUD NÁS MILENKY NEROZDĚLÍ | D.N.A.

So | 19.00

Situační komedie

Komedie plná zvratů, která ukazuje, kolik milenek je zapotřebí ke zkáze jednoho dlouholetého manželství.


02
říjen
Zbožňovaný

Zbožňovaný

So | 20.00

Rezervacím vstupenek na filmová představení končí platnost o půlnoci v den konání projekce.

Uznávaný a všemi oblíbený pediatr Zdeněk (Jiří Bartoška) jde do důchodu. Celý život byl vyhlášeným lékařem nemocnice a nyní se těší na zasloužený odpočinek. Ještě víc se však těší jeho rodina – manželka Olga (Zuzana Kronerová), která se už nemůže dočkat až o něj bude pečovat, stejně tak jako jeho dcera Zuzana, jejíž manželství s Karlem (Jiří Langmajer) se nedávno rozpadlo. Nejvíc nadšená je však Zdeňkova vnučka Aneta (Martina Czyžová), která dědu vždy považovala za svůj velký vzor a píše o něm seminárku do školy. Jenže Zdeněk není tak dokonalý, jak se zdá. Má jedno velké tajemství. Už téměř 40 let udržuje milenecký poměr s ortopedkou Danou (Ivana Chýlková). A Dana samozřejmě očekává, že na ni Zdeněk teď bude mít konečně víc času. Na Zdeňka tak čekají pěkně horké chvilky a rozhodně ne bezstarostná pohoda, kterou si plánoval...

ČR | komedie | česky | 12+ | 99 min. | 140 Kč


Kultura ve Frýdku-Místku

Dáme vám vědět, co chystáme a proč u toho být!

Přihlaste se k odebírání Newsletteru Kultury F≈M a na váš email budou pravidelně chodit informace o divadle, koncertech, festivalech a společenských tématech, která hýbou Frýdkem-Místkem.

Ke stažení

Kulturní program

kulturafm 11 titulka web

Stáhnout

Plakát 11 / 2021

kulturaFM 11 program web

Stáhnout

Kino Vlast

2811

Stáhnout

Odkaz na akci byl zkopírován do schránky.